Translate

niedziela, 6 kwietnia 2014

Targi Rzeczy Ładnych 2014


Ładne rzeczy przyciągają uwagę i są miłe dla oka. Design nie zawsze taki jest. Bywa szorstki, wyzywający, zaczepny albo ironiczny i wcale nie zawsze ładny. Tak było i na tych targach, choć nazwa sugerowałaby, że wystawcy pokażą nam tylko to, co mają najładniejszego. Ale mnie się to podobało. Określenia "ładny" i "piękny" w odniesieniu do sztuki i designu są totalnie subiektywne i należy przyjąć, że lampa ładna dla jednego będzie dla drugiego paskudna, a stare neonowe litery wygrzebane z rozbiórki będą obrazą dla niejednego estety - mnie bardzo przypadną do gustu.

Jeżeli trafiając tutaj chcieliście zorientować się w całym przeglądzie produktów wystawianych wczoraj na Targach Rzeczy Ładnych, to Was zawiodę. Jeżeli spodziewaliście się, że zobaczycie tylko to, co najładniejsze, to też będziecie zawiedzeni :) 

Zdecydowałam się na bardzo krótki wybór kilku tylko wystawców.

Po pierwsze :
Lista wystawców na Targach Rzeczy Ładnych 2014 jest w dużej mierze powtórką zeszłorocznych targów "Wzory Design", "Wzory Design - edycja światło" oraz Targów Rzeczy Ładnych 2013 i Wzorów 2013-Warszawskich Targów Designu. To dobrze, że takich imprez jest dużo, ale jeśli uczestniczy się w każdej z nich, to apetyt się wyostrza i wymagania rosną. Następuje więc  s e l e k c j a .

Po drugie :
Głównym kryterium jakim zawsze się kieruje podczas moich decyzji o umieszczeniu czegoś na liście domorankingu jest prosta zasada "czy chciałabym tego użyć w projekcie dla moich klientów".
Pokażę więc tylko moje "domorankingowe" zestawienie produktów, które uznałam za warte uwagi. 

Od razu więc przepraszam wystawców książek (to jest działka poza projektowa) oraz ceramiki, zabawek i mody. Tego tu nie ma, a te pewnie trzeba by zaliczyć do najładniejszych przedmiotów na targach :)

Na liście nie ma znaczenia kolejność, zwłaszcza, że wybrane przedmioty prezentują różne diametralnie elementy wystroju wnętrza.

Zdradzę jednak skąd początek i koniec :) Purpurę uwielbiam i uważam ich płytki nie tylko za piękne ale unikatowe, oryginalne, efektowne i niepowtarzalne. Do tego jeszcze są bardzo fotogeniczne, więc wylądowały na początku :)
Na końcu znajdziecie Spółkę Meblową. Ich stoły są wyśmienite i jedyne w swoim rodzaju pomimo użycia materiału podstawowego jakim jest drewno. Znajdą się na zakończenie mojego zestawienia, żebym nie została posądzona o kumoterstwo :) 

Po przydługim wstępie czas zacząć pokaz rzeczy ładnych :)

Purpura - płytki cementowe.
za co wyróżnia ich domoranking : przepiękne, dekoracyjne wzory, unikatowość materiału i wzornictwa, odwaga we wprowadzaniu nowych kolorów i wzorów, kreatywność, elastyczność w dostosowaniu się do wymagań indywidualnego klienta, wsparcie techniczne.kropeczki są elementem odzieży pani ze stanowiska Purpury :)

Pan Popi - uchwyty meblowe, stoły, kanapy, kuchnie
sklep : ul. Kępna 2b, Warszawa
za co wyróżnia ich domoranking : świeżość spojrzenia na design przy zachowaniu cech funkcjonalności, piękne i staranne wykonanie detalu, wysokiej jakości materiały, przemyślane i dopracowane projekty.

uchwyty meblowe, projekt i wykonanie : panpopi

urocze pieńki niedługo zostaną wprowadzone do oferty panpopi. Wykonane są z litego drewna i bardzo wygodnie się na nich siedzi :)

Loftyou - lampy
za co wyróżnia ich domoranking : prosty klasyczny kształt i bardzo przemyślana, ładna gama kolorystyczna. Wyróżniam zwłaszcza modele ze złotym wnętrzem oraz metaliczną powierzchnią, które kojarzą mi się z lampami Toma Dixona :)
longstory prints - sitodruki
za co wyróżnia ich domoranking : dekoracyjność formy przy zachowaniu wysokiej jakości artystycznej. Szczególnie cenię sobie wnętrza w których pojawiają się obrazy, grafiki czy zdjęcia, a propozycje longstory uważam za bardzo "łatwe" do wkomponowania w każde niemal pomieszczenie. 


fryza ilustration - sitodruki
za co wyróżnia ich domoranking : za odważną kolorystykę, zwartą, czytelną, nowoczesną formę. Podobnie jak w wypadku pozostałych wydruków artystycznych będę promować je i zachęcać wszystkich do wieszania ich na ścianach, stawiania na podłodze w ramce lub na szafce, komódce czy półce. Gdziekolwiek, byle urozmaicały nasze wnętrze i podkreślały jego indywidualność.


Dawid Ryski - plakaty
sklep internetowy : etsy.com
za co wyróżnia ich domoranking : nawiązanie do najlepszych tradycji polskiego plakatu, subtelna, wysmakowana kolorystyka, wyczucie formy. Plakaty Ryskiego wprowadzą klimat do każdego wnętrza.


śnimisie - łóżka
linki : snimisie.pl , 
za co wyróżnia ich domoranking : za piękna , lekką formę. Te łóżka wyróżniłam już po Wzorach 2013 i pisałam o nich tutaj : wzory design 2013-ranking domorankingu


Hayka - słoma :)
linki : dizeno.eu
za co wyróżnia ich domoranking : za humor połączony ze starannym wykonaniem i wysokiej jakości materiałami.


Cztery Deski (stół po lewej) i Patmo Design (stół po prawej)
linki do Czterech desek : czterydeski.pl , facebook.com/cztery.deski
linki do Patmo : patmodesign , facebook.com/Patmo.design
za co wyróżnia ich domoranking : za piękne i oryginalne formy stołów.


Spółka Meblowa - stoły i nie tylko (bo też kredensy, szafki i meble na zamówienie)
sklep : ul. Króżańska 6, Warszawa
za co wyróżnia ich domoranking : za jakość materiału, ciekawe projekty (zwłaszcza stół Heritage i Origami), za pasję i niestrudzenie w poszukiwaniu ciekawych faktur oraz wyciąganie z każdego kawałka drewna tego, co jest w nim najpiękniejsze :)


Oprócz powyższych producentów warto, moim zdaniem, zachować w pamięci takie nazwy jak :

A&A dwieagnieszki - lekko, biało, subtelnie, w stylu skandynawskim i new England

Deca - fotele, którym dwie siostry nadają drugie życie

Magazyn Praga - sklep z designem

Reset - sklep, galeria, miejsce spotkań

Samulska.com - sitodruki odważne, humorystyczne, zadziorne

Retro Type - litery z odzysku i nie tylko, neony i obiekty typograficzne do wnętrz

Dzisiaj (6 kwietnia) trwają jeszcze Targi, wystawcy wciąż tam są i uśmiechają się pięknie do odwiedzających, więc jeśli chcecie zrobić swoją własna listę najpiękniejszych rzeczy, to zdążycie jeszcze (jedźcie tam komunikacją miejską , bo na zaparkowanie auta szans nie ma :)) 

9 komentarzy:

 1. Powiem tak, uwielbiam takie targi, ale niestety u nas w mieście można tylko o nich pomarzyć, a znaleźć chwilę, żeby na taki pojechać jest naprawdę bardzo ciężko i strasznie ubolewam nad tym :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Miedź ma niesamowitą barwę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżeli w tym roku targi też się odbędą to koniecznie muszę je odwiedzić. Wpis bardzo mnie do tego zachęcił;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fascynujące targi, muszę się na nie wybrać w tym roku, jeśli oczywiście się odbędą. Stoiska z plakatami i ilustracjami na pewno mnie pochłoną;)

  OdpowiedzUsuń
 5. swietne kolory drewna! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Miejsce pełne ciekawych inspiracji. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem miedź pasuje do wielu elementów jeśli chodzi o wystrój wnętrz. A najbardziej do bieli, szarości i czerni.

  OdpowiedzUsuń