Translate

wtorek, 8 października 2013

PŁYTKI CEGIEŁKI - wszystko co chcielibyście wiedzieć o cegiełkach a boicie się zapytać ;)


Po krótkim przerywniku w postaci lamp na wysięgnikach powracam do mojego cyklu o płytkach cegiełkach. W ostatnim już poście dotyczącym tego materiału -  podsumowanie, kilka informacji i porad dla nie - profesjonalistów, czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o cegiełkach a boicie się zapytać ;)

Ceny, nazwy i miejsca, gdzie można zobaczyć płytki cegiełki :
to opisałam szczegółowo w dwóch postach, do których Was odsyłam :

płytki cegiełki część I
płytki cegiełki część II

Sposoby układania płytek cegiełek :
Najbardziej popularnym sposobem układania płytek cegiełek jest ułożenie imitujące ułożenie prawdziwej cegły, czyli "na mijankę". Postanowiłam jednak pokazać Wam, że można przełamać trochę tą oczywistość i pokusić się o inne ułożenia. Kilka z nich przetestowałam w swoich projektach, inne czekają na "odważnych" :)

1. poziomo "na mijankę"



2. poziomo z fugą w jednej linii



3. pionowo "na mijankę"



4. pionowo z fugą w jednej linii



5. po skosie i w jodełkę, ale to już jest wariacja dla bardzo świadomych swoich decyzji osób :)




Kolory fugi - różne możliwości, różne efekty :

1. fuga w kolorze o ton jaśniejszym lub ciemniejszym od płytki - to rozwiązanie polecam przy płytkach w kolorach innych niż czarny i biały. Jeżeli więc cegiełki są pomarańczowe, czerwone lub niebieskie, to zamiast fugi jasnoszarej można spróbować położyć fugę w tym samym kolorze, ale o ton jaśniejszą lub ciemniejszą.

2. fuga skontrastowana z płytką - to rozwiązanie polecam dla płytek czarnych i innych ciemnych kolorów. Wtedy cegiełka wygląda najbardziej efektownie. Kontrastu nie polecam dla białych, kremowych i innych jasnych cegiełek. Przy tych kolorach najlepiej odnajdzie się fuga w złamanej bieli.

3. fuga w kolorze płytki - to rozwiązanie powoduje, że niweluje się efekt cegiełki. Płytki zlewają się w jedną płaszczyznę. Efekt ten jest potęgowany przy ciemniejszych kolorach. Przy zastosowaniu białej cegiełki biała fuga obroni się, ale i tak polecałabym lekko złamaną biel w stronę jaśminu lub srebrnoszarego koloru

Różne powierzchnie cegiełek :
Przy decyzji o wyborze płytek cegiełek należy zwrócić uwagę na ich powierzchnię.

1. płytki cegiełki płaskie



2. płytki cegiełki z frezem




3. płytki cegiełki wypukłe



Różne faktury cegiełek :
W zależności od faktury płytki różnie będzie się ona prezentować na ścianie. Najmniej przekonują mnie płytki matowe, ale okazuje się, że matowe białe wyglądają całkiem nieźle. Te popękane odnajdą się we wnętrzach stylowych, a cegiełki z połyskiem są najbezpieczniejsze i najbardziej uniwersalne.

1. płytki cegiełki w połysku



2. płytki cegiełki w macie - na zdjęciu poniżej, po prawej stronie pokazane są zwykłe matowe, białe duże cegły. Nie są to płytki (tak mi się przynajmniej wydaje), ale producent, który ma to zdjęcie w katalogu ma w ofercie matowe cegiełki o wydłużonym kształcie.



3. płytki cegiełki popękane - płytki z powierzchnią popękaną jak na kaflach starego pieca są wyjątkowo dekoracyjne. Nadają się do wnętrz stylizowanych, retro i wiejskich domów.


Na tym kończę temat cegiełek. Wydaje mi się , że został on już całkowicie wyczerpany i wybaczcie, ale nieprędko do niego wrócę :)

26 komentarzy:

  1. zebranie tych wszystkich informacji to niesamowita praca!
    podziwiam!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo pomocne - dziękuję chyba w imieniu wszystkich zainteresowanych tematem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla takich komentarzy ślęczę nad tymi materiałami :) Dziękuję, że to piszecie, fajnie, że się przydaje, planuje dalsze opracowania. Może jakieś sugestie ???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A NIE MA INNEGO FIKUŚNEGO WZORU UKŁADANIA?? CZĘŚĆ W PIONIE, CZĘŚĆ W POZIOMIE?

      Usuń
  4. Dobra robota :) Dzięki za odwiedziny u mnie - powiem jednak szczerze, że trochę mnie razi taka nachalna reklama swoich stron, które są nie ukrywam - bardzo fajne. Mam jednak wrażenie, że zostawiłaś komentarz tylko po to, żeby się zareklamować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, przykro mi, że tak to odbierasz. Jak sama zauważyłaś zestawienia są zrobione dobrze i uważam, że mogą przydać się osobom urządzającym wnętrza, a Ty to robisz. Trafiłam na Twojego bloga i czytałam go z zainteresowaniem, więc pozwoliłam sobie na informację o moim blogu. Wkładam sporo pracy w te posty i robię to tylko po to, żeby ułatwić innym życie, więc nie widzę powodu, żeby unikać informowania ich o tym. Cóż, nie chciałam spamować, szkoda, że tak to odebrałaś.

      Usuń
  5. Tyle się naszukałem takich płytek, szkoda że tak późno znalazłem tę stronę. Już wybrane.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mam nadzieję, że trafione :) A ja zapraszam przy kolejnej okazji :)

      Usuń
  6. OoO jak fajnie, że TU trafiłam :))) szukałam takich płytek u polskich producentów i -powiem szczerze, że ciężko było znaleźć :/ pozdrawiam serdecznie i lecę poczytać inne posty :))

    OdpowiedzUsuń
  7. Pytanie, jakie sobie zadaję to jaka jest odpowiednia podłoga do płytek cegiełek jednokolorowych: czy terakota/gres również raczej w kolorze jednolitym,bez cieniowania, maźnięć,marmurków? Trudno znaleźc zdjęcia aranżacji,gdzie widoczna jest także podłoga...

    OdpowiedzUsuń
  8. Trafiłam na te płytki (10x20) w merkury market. Firma ceramicas azahar (kolekcja niedostepna na necie). Wymarzylam sobie jasnoniebieski kolor i oni odziwo mieli 3 odcienie!! a w sumie 32 kolory w cenie ponizej 100z ł za m2. zamowilam i czekam juz 2 miesiac...:( jakos producent w hiszpani nie chce sie za nie zabrac a tu remont kuchni na ukonczeniu i tylko na płytki czekam a ze nie sa w stanie zagwarantowac mi czy te płytki wogole powstana to szukam alternatywy.

    Jako, że zaczynam swoja przygode z projektowaniem to chetnie poczytałabym o tematach trudnych dla mnie:
    -dobor mocy oswietlenia, szczegolnie LED
    - materiały na wysoki połysk - alternatywa dla lacobel ja uzyłam w projekcie plexiglass- sprawdziło się
    - panele - prawdziwa roznica miedzy tymi za 20 i za 120 zł
    - biała podłoga z zywicy odporna na UV - podobno istnieje?
    - ranking programow do projektowania
    - mebelki barokowe - sofy, konsole, stoliki, lustra, zyrandole

    Pozdrawiam i zycze powodzenia w pisaniu blogów!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe tematy. Jak tylko znajdę chwile, to spróbuje je rozpracować. Dziękuję za wizytę i wskazówki i zapraszam ponownie :) Dzięki

      Usuń
  9. Jak cudownie, ze trafilam na te strone - wlasnie kupujemy mieszkanie, wiec temat plytek jak najbardziej na czasie. Dzieki serdeczne, bede tu zagladac czesciej :-)
    Pozdrawiam
    Ela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam serdecznie w nieograniczonym wymiarze czasowym ;D

      Usuń
  10. Super strona, przydatny artykuł! dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam, czy wg Pani srebrna fuga MAPEI do płytek Tamoe będzie ok? To jest właściwie lekko przybrudzona biel...
    http://www.e-plytki.eu/pl/c/MAPEI-ULTRACOLOR-PLUS-5kg/3808 - podgląd

    OdpowiedzUsuń
  12. Jestem pod wrażeniem Twojej niesamowitej pracy, którą włożyłaś w wyczerpanie tematu cegiełek. Projektuję łazienkę dla swojego domu i miałam szukać tych płytek, a tu proszę- artykuł w sam raz dla mnie :-)
    Świetny artykuł - jeszcze raz wielkie dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  13. Ten typ płytek niejako przebojem wdarł się i nadal wdziera do polskich wnętrz domów i mieszkań. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ mnogość zastosowań jest spora, a jakoś również zasługuje na pochwały.

    OdpowiedzUsuń
  14. Masa ciekawych informacji, za które serdecznie dziękuje. Taka widza była mi potrzebna, bo przymierzam się do ułożenia tego typu płytek w mojej kuchni:)

    OdpowiedzUsuń
  15. Czytam, czytam i same interesujące informacje. Faktycznie na swoje pytania znalazłem tutaj odpowiedzi. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  16. Super opracowany temat:) Miło się czyta i dużo cennych informacji:) Gratuluję!!!

    OdpowiedzUsuń
  17. Hej, dzięki za temat o białych płytkach cegiełkach, solidna robota, oszczędza czas na gadanie z cieciami w niektórych -o zgrozo tych ekskluzywnych sklepach, gdzie pan krzywi się, gdy słyszy że białe płytki diametralnie się różnią -nie tylko cenowo. Cóż. Dla niego może nie. Dzięki za ściągę!

    OdpowiedzUsuń
  18. Jaka fuga jest na tym zdjęciu z kuchni z osiołkiem?

    OdpowiedzUsuń